Hradecký tIQoň

… a  jak to všechno dopadlo si můžete přečíst právě tady:-)

V sobotu večer 14. 11. 2009 na Masarykově náměstí odstartovala hra zvaná Hradecký tIQoň. Jednalo se o šifrovací hru, kterou připravilo několik členů vedení Elhany.
Hra obsahovala celkem 13 šifer, z nich první 4 byly kompletně zadány již na startu. Tyto 4 šifry byly poměrně jednoduché (Morse, čtení každého druhého písmene…) a ukazovaly na 4 místa. Na těchto 4 místech týmy hledaly části šifry číslo 2, které v kombinaci s dalším zadáním získaným již na startu vytvořily text odkazující na další místo. Další postup již byl přímočarý, každá šifra odkazovala na další jediné místo.
Před startem se na náměstí sešlo a zaregistrovalo celkem 50 lidí rozdělených do 16 týmů. Tento počet považujeme za úspěch, ale některé předpoklady vypadaly ještě optimističtěji. Celkově jsme byli schopni akceptovat až 27 týmů.
Přesný čas startu byl 18:40, v tu chvíli týmy měly za úkol rozbalit své balíčky se zadáními šifer, mapou a dalšími materiály a začít luštit.
Plánovaný konec byl v 01:01 na prostranství před bránou zámku, kde pro týmy měl být připraven jednoduchý týmový úkol. Zřejmě jsme však přecenili schopnosti většiny týmů – jejich postup byl pomalý a většina z nich využila připravených nápověd. Mimo to jsme všem stále hrajícím týmům poslali také několik nápověd v podobě SMS. Nepomohlo však ani posunutí konce hry na 3:00, navíc došlo k seskupení několika týmů do jednoho společně postupujícího celku. Proto bylo rozhodnuto o zkrácení hry a cíl byl posunut na místo, kde byla uložena šifra číslo 8, což bylo pod kostelem sv. Jana Křtitele.
Na novém cílovém místě byl uskutečněn zmiňovaný úkol – šlo o určení jednoslovného hesla na základě znalosti osmi slov.
Krátce po 3:00 ráno jsme znali výsledky:
1. místo:    Vencas tým (Venca, Lucka, Helča)
2. místo:    Kyselina palmitová (Vítek, Tomáš)
3. místo:    Jednička.2 (Švejk, Hombre, Luboš, Libor)
mazáci:     Od Soumraku Do Úsvitu (Malina, Vítek, Makyna, Lukáš, Vojta) – zkušený tým, který byl na nejlepší cestě vyhrát, nicméně svého umístěni se vzdali, navíc jich bylo pět. Jako jedni z mála (z asi dvou až tří stále hrajících týmů) si nevybrali žádnou nápovědu. A podobně jako několik dalších týmů (např. Prasátka – Mates a spol., Kyselina palmitová a další ) šli sami za sebe bez spolupráce s ostatními týmy.
Všichni umístění získali diplomy a vítězové si navíc odnesli žlutá trika s logem Hradecký tIQoň.
Všem úspěšným gratulujeme, vy ostatní nezoufejte! Ohlasy na akci byly vesměs pozitivní, navíc máme sepsáno co do příštího roku vychytat, takže téměř jistě budete mít šanci to zkusit znova. Věříme, že příští ročník bude po všech stránkách lepší než letošní – první – experimentální… Máte-li jakékoliv připomínky ke hře, k pravidlům, šifrám, organizaci atd., klidně napište mail, za vaše podněty budem vděčni.
Šifrování zdar!