Středisko Zlatá Růže – Jindřichův Hradec

Kdo je skautem?

Jaký má být správný skaut? Je to ten za skautů, který si koupí kroj, klobouk ke kroji, nášivky, kalhoty ke kroji? Dělá z nás kroj skauty? Myslím, že ne. Samotný kroj chápu spíš jako určité označení, tím, že si na sebe kroj vezmu říkám: „Podívejte, jsem skaut.“  Kdy se tedy člověk stává skautem? Stává se jím tehdy, když splní dostatečný počet odborek a dostatečný stupeň tzv. skautského vzdělávání? Jakmile zaplatím registraci a jsem členem určitého oddílu, mohu o sobě říct, teď jsem skautem? Co z nás všech tedy dělá ty skauty? Co je ta věc, ten prapůvod skautingu?

Myslím si, že ani zaplacení registrace ani koupě kroje ani složení nováčkovské zkoušky z nás skauty nedělá. Skauty z nás dělá až sám život a to, jak si v něm stojíme, jak přijímáme výzvy, jak se vypořádáváme s denními starostmi a úkoly. To, jak se každodenně chováme, to je základ jak na to. Jakmile splníme tento největší závazek skautingu, tedy žít dobře, podle jeho ideálů, jsme skauty. Nezapomínejme proto ani v dnešní době, že skautování není jen o grantech, projektech, o tom, kolik a jak toho členové mého oddílu splní ve stezkách, o tom, kolikátí budeme na soutěži atd. Zamysleme nad tím, co z nás dělá bratry a sestry. Dělá ho z nás přátelství, chuť pomáhat mladším, předávat jim své zkušenosti, chuť dělat něco, co má smysl.

Sam

Zanechte, prosím, komentář

XHTML: Můžete použít tyto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>