Středisko Zlatá Růže – Jindřichův Hradec

Hradecký tIQoň 2013 – řešení šifer

Popis řešení šifer z Hradeckého tIQoně 2013

1a

Podobně jako loni, zadání šifry 1a nebylo přímo součástí startovacího balíčku. V pravidlech rozdávaných již při samotné registraci týmů byla na konci věta: „A teď, když už je Vám vše jasné, oslavte 5. ročník vypitím tIQoly v Pivnici na nábřeží!“ Toto mělo společně s absencí zadání 1a v balíčku týmům napovědět, že jej získají v uvedeném podniku. Tam bylo možno za 20 Kč koupit kelímek s tQIolou opatřený potiskem mimo jiné se zadáním 1a. Text byl šifrován v posledním řádku na kelímku, rozluštění bylo možné posunem v abecedě zpět o 20 písmen (máte o 20 korun méně, tak o 20 písmen zpět, ta cena představovala součást zadání).
Tahle šifra oproti očekávání dala týmům dost zabrat.

 

1b

Tahle šifra byla velmi jednoduchá, stačilo udělat to nejintuitivnější, co člověka napadlo při pohledu na zadání – prostě si zahrát námořní bitvu v uvedeném poli podle rozpisu střel dole…
 

1c

Také poměrně jednoduchý kus, využívá známý polský kříž. Pointa šifry spočívá v počtu lidiček různě znázoreněných v neúplných (či úplných) rámečcích. Dle rámečku se dalo odvodit, o jakou část polského kříže se jedná a počet postaviček pak udával pozici písmene.
 

2

Dvojka již tradičně vícedílná obsahovala tři listy, každý se sloupcem písmen. Tyto tři listy je potřeba dát vedle sebe v pořadí od a do c a následně sčítat. Postupuje se zleva doprava po řádcích. Tedy první číslo na prvním listu udává číslo prvního písmene řešení. Současně tohle číslo přičteme k prvnímu písmenu na druhém listu, výsledek je číslo druhého písmene řešení. Pokud dojde k přetečení přes 26 (Z), je nutno hodnotu 26 odečíst. Výsledek se opět přičte k prvnímu číslu na třetím listu a podle stejných pravidel se transformuje na písmeno. Dále se pokračuje na druhém řádku prvního listu, druhém řádku druhého listu atd… Na zadní straně 2c byl šedivý, ale přece viditelný text „Nic nám nevyčítej a přičítej!“ a „27 = 1“.
 

3

Pětky – protože 5. ročník. Jinak obrázek měl tři různé velikosti číslice 5. Bylo tedy zřejmé, že se bude jednat o šifru, kde bude existovat nějaký dělící prvek. Jedna z pětek byla čárka, druhá velikost tečka a třetí velikost byla mezera. Takže forma morseovky byla jistě snadno rozpoznatelná. Tvar vytvořený z pětek ale nebyl čtvercový, ale měl jednu delší stranu. Z toho mohlo někoho napadnout, že se bude jednat o spirálu. Pak už byla jen náhoda, zda zkusit luštit z kraje nebo odprostřed.
K šifře byla po 40 minutách zasílána nápověda: „Hledej na folii.“
 

4

Berušky – i přes to, že každá beruška směřovala jiným směrem, bylo třeba při rozšifrování na berušky koukat vždy s její hlavou nahoře. Pro správnou intepretaci pak bylo potřeba vyzkoumat, která barva teček luštiteli pomůže. Černé tečky byly v pravé i levé straně rozděleny do tří úrovní. Buď se tečka nacházela nahoře, uprostřed nebo dole. Také se někde objevily tečky na čáře dělící krovky berušky. Ty udávaly úroveň „nad“ a „pod“. Výsledkem tedy byla vlajková abeceda – semafor.
K šifře byla po 40 minutách zasílána nápověda: „Stuj! Priprav se! Jed!“
 

5

Večírek – v textu bylo kromě zajímavého děje firemního večírku mnoho různých názvů alkoholických nápojů. Rozepsané bylo důkladně, co si kdo objednal a co kdo vypil. Bylo potřeba spočítat kolik jakého alkoholu se vypilo. Pokud mělo 5 lidí Fernet, bylo pak třeba odpočítat ze slova Fernet páté písmeno, čímž jsme přišli na jedno písmeno (v tomto příkladě = E) z řešení šifry. Tato písmena se pak četla v pořadí odpovídajícím pořadí nápojů v lístku na druhé straně zadání.
K šifře byla po 40 minutách zasílána nápověda: „Hospodsky si dela carky…“
 

6

Zvuková nahrávka dodaná týmům již na startu. Řešení lze získat z prvních písmen jmen interpretů/autorů písní, samozřejmě v pořadí jako jdou songy v nahrávce.
Konkretní seznam písní použitých v nahrávce je zde:
Nirvana- Smells like teen spirit
ABBA – Dancing Queen
Bedřich Smetana – Vyšehrad
Red Hot Chilli Peppers – Californication
Eminem – Cleaning out my closet
Zuzana Navarová – Kočky
Ivan Mládek – Jóžin z bažin
Pink Floyd – Another brick in the wall
Asonance – Čarodějnice z Amesbury
Metallica – Nothing else matters
Antonio Vivaldi – Jaro
Tomas Klus – Panenka
Nickelback – How you remind me
Irie Révoltés – Rebelles
Kryštof – Obchodník s deštěm
Lunetic – Máma
Eva a Vašek – Bílá orchidej
Tokio Hotel – Durch den Monsun
Cranberries – Zombie
U2 – With or without you
K šifře byla po 40 minutách zasílána nápověda: „Kdo to spiskal?“
 

7

Čárový kód – na první pohled na čárový kód bylo možné vidět, že jsou použity celkem tři různé šířky proužků. Pod proužky se nacházely číslice. Ke každé čáře tedy příslušelo jedno číslo. Každá z čar znázorňovala hodnotu desítkové číslice (tenká = 0, střední = 1, tlustá = 2), číslo příslušející k čáře znázorňovalo hodnotu jednotkové číslice. Kompletní číslo pak symbolizuje příslušné písmeno v abecedě.
K šifře byla po 40 minutách zasílána nápověda: „Cisla, cary, zrak te sali… Tak se toho neboj vubec, s abecedou nejsi blbec.“
 

8

Pexeso – že jde o tuhle hru asi bylo zřejmé hned ze začátku. Prvním krokem tedy bylo nastříhání kartiček. Kartičky z dvojice se stejným číslem a obrázkem se ale lišily v umístění čísla (vlevo nahoře, vpravo dole), případně barvou pozadí. Dalším krokem, už ne tak samozřejmým, bylo poskládání kartiček lícem nahoru v pořadí od 1 do 32, po řádcích do rastru 8×8, přičemž karty se stejnými obrázky byly vedle sebe, čísly „vně“. Nyní se stačilo podívat na barvy pozadí, jednou z barev tam vynikla podivná hranatá číslice „3“. Stejný symbol byl ve folii 00 a při správném položení na mapu tento symbol ležel u Nejsvětější Trojice. Na konci doprovodného textu k pexesu navíc bylo jméno Jindřich Gebhart, další zadání tedy bylo potřeba hledat u jeho pomníku v parku u Nejsvětější trojice.
K šifře byla po 40 minutách zasílána nápověda: „Seradit! V osmirad!“
 

9

Časové údaje – šifra založená na použití mapy a doprovodného textu v ní. Každý z uvedných roků se vztahoval k nějakému místu, tuto souvislost bylo možno vyčíst právě z textu v mapě. Při spojení těchto míst čárami na mapě v daném pořadí jako byly na zadání získáme symbol „blesk“. Opět je potřeba použít folii 00, blesk leží na rozvodně na Pražské ulici.
K šifře byla po 40 minutách zasílána nápověda: „Uz jste si prohledli pamatky?“
 

10

Vlaky – to asi každého hned napadlo. Stačilo získat jízdní řád (na internetu, tabule na nádraží…) a porovnat časy odjezdů na zadání se skutečnými. Odchylky minut symbolizovaly písmeno v abecedě.
K šifře byla po 40 minutách zasílána nápověda: „Hu huuu! V kolik nam ten Vok jede?“

Komentáře jsou vypnuty.