Středisko Zlatá Růže – Jindřichův Hradec

Návštěva dětí z Hongkongu

Včera (tedy 7. května) navštívilo jindřichohradecké skauty 38 dětí z Číny – konkrétně z Hongkongu, Šanghaje a Pekingu.

Naši skauti a skautky se sešli asi dvě hodiny před příjezdem čínských kamarádů, aby se dozvěděli něco o Hongkongu a jeho historii (třeba to, že pod britskou nadvládu přešel jako válečná kořist z opiové války). Ostatně, pašování opia si děti vyzkoušely na vlastní kůži při pašerácké hře.

V jedenáct hodin už nás na dolním náměstí čekala velká skupina cizinců, kteří byli všichni zvědaví, co jsme pro ně nachystali. Před klubovnou jsme se rozdělili do skupin tak, aby vždy několik Čechů bylo ve skupině s několika Číňany – a bylo to dobře, protože uvnitř menších skupinek se děti lépe poznaly.

Po úvodním seznámení jsme si v parku zahráli několik tradičních českých her, které si děti moc užívaly. Tak třeba hry Na rybáře nebo Na babu dostávají v 60 lidech netradiční nádech. Učitelé, kteří přijeli jako doprovod čínských dětí, obdivovali klid a krásu našeho města, a také množství zeleně, která je vidět skoro odkudkoli (to bohužel v Hongkongu, Šanghaji ani Pekingu neplatí).

Po obědě jsme se společně pustili do práce – čínské děti nám pomohly natřít plot, a také si vyrobily ručně dělané voňavé a barevné svíčky.

Některé z vyrobených svíček a další dárky jsme předali dětem a klientům Bobelovky – centra pobytových a ambulantních sociálních služeb. Třeba z pohádkových puzzle měli obrovskou radost.

Společný den jsme zakončili bojovkou a ohněm na Pískárně. Za bojovku by se sice dala považovat už jen příprava jedné z pláží do obyvatelného stavu (nasbírali jsme přes 4 pytle odpadu!), ale nakonec jsme si zahráli i opravdovou bojovku v lesíku poblíž pískárny. Je skvělé, že některé věci zná prostě celý svět – Kámen, nůžky, papír jsou takovou univerzální zábavou – takže jsme je použili jako soubojový systém.

Unavení z bojovky jsme se sešli kolem ohně, opekli si buřty (někdo i zeleninu), zazpívali u kytary, a pak už nastal čas loučení. Tyhle tři tucty dětí z druhé strany zeměkoule nám za ten den přirostly k srdci.

Po úklidu klubovny jsme večer završili (už bez čínských kamarádů) ohňovou show v parku pod gymplem, kterou pořádal StopTime. Byla to skvělá podívaná!

Pro zájemce ještě uvedu několik technicko-politických zajímavostí.

Že k nám přijedou děti z Hongkongu mi divné nepřišlo (HK je na Číně stále dost nezávislý). Ovšem Šanghaj a Peking, to už nejsou města s takovou výjimkou, jakou má Hongkong. Dozvěděl jsem se, že většina dětí jsou cizinci, kteří se do Číny přistěhovali a žijí tam – učitelé mi potvrdili, že rodilého Číňana by tamní strana na výlet do Česka jen tak nepustila (i když říkali něco o tom, že cca za poslední tři roky se situace dost zlepšuje).

Všechny děti uměly perfektně anglicky – ona totiž prý angličtina je dokonce jejich primární jazyk. Čínsky prý ale uměly také.

Celá akce byla součástí cesty Čínských školáků za poznáním. Jejich škola nabízí každoročně takovéto poznávací zájezdy do různých koutů světa. Naše skupina už prý procestovala Prahu, Karlovy Vary a České Budějovice. Celkem mají cestu naplánovanou na více než dva týdny a kromě Čech procestují ještě Polsko.

Tak, už nemám, co víc sdělit, snad jen to, že to pro nás všechny byla opravdu zajímavá zkušenost.

Zanechte, prosím, komentář

XHTML: Můžete použít tyto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>