Středisko Zlatá Růže – Jindřichův Hradec

Nedivte se, až potkáte čaroděje

Je možné, že během následujícího víkendu potkáte v okolí Osiky malé čaroděje a čarodějky. Tamní bradavická škola je nebude učit jen kouzlit, ale také prověří jejich připravenost na běžný život mezi smrtelníky. Jeden z pěti závodů pro malé skauty a skautky v republice se uskuteční právě u nás.

„Jde o experimentální závod, který má odzkoušet nová pravidla celostátní soutěže Závod světlušek a vlčat, to jsou děti ve věku zhruba 6 – 11 let. Závod má dlouholetou tradici, ale spolu s měnícím se skautským programem je potřeba ho také upravit. Zkušenosti z našeho a dalších čtyř kol tomu mají napomoci. V kempu na Osice se sjede na devadesát dětí, celkem 12 dívčích i chlapeckých družstev. Celý víkend proběhne v kulisách čarodějné školy v Bradavicích, samotný závod pak jako kouzelnický turnaj.“ říká o závodu hlavní pořadatelka Barbora Chattová alias profesorka Mc. Gonagallová.


Experimentální závod světlušek a vlčat je soutěží v terénu. Děti ve skupinách o pěti – sedmi členech prochází postupně řadou úkolů. Ty ověřují jejich dovednosti a znalosti, které využijí v běžném životě, nejen ve skautských oddílech. Na trase tak budou v praxi řešit některé dopravní situace v roli kouzelníka – cyklisty, starším čarodějům pomohou najít potřebné informace, jako například kdy jede podle řádu autobus, kolik mezi smrtelníky stojí chléb nebo jak v atlase najít houbu a zjistit, zda je jedovatá nebo lze použít do lektvarů. Své síly dále změří v souboji s drakem, svou znalostí přírodnin budou muset přelstít příšery v jezeru a určitě je nezastaví ani problém, jak odeslat poštou dračí mládě. Na trati se taktéž setkají s polní kouzelnickou nemocnicí, či tajemným bludištěm. Podobných úkolů je připraveno celkem 9.


„Samotný závod proběhne v sobotu, ale na celý víkend je připravený pestrý program. Od pátečního zahájení závodu, které proběhne stylovým příjezdem dětí na lodích, přes sobotní velkou kouzelnickou hru a řadu doprovodných aktivit pojatých jako kouzelnické školní hodiny, např. Bylinkářství, Kouzelné formule, Věštení, Péče o kouzelné tvory a nebude chybět ani oblíbená kouzelnická kratochvíle – Famfrpál. V neděli pak proběhne slavnostní vyhlášení, kdy vítězná hlídka získá slavný Ohnivý pohár.“ doplňuje Barbora Chattová.


Pořadatelem experimentálního závodu je Junák –svaz skautů a skautek ČR, skautské středisko Zlatá Růže Jindřichův Hradec. Jak se ujalo svého úkolu přijedou shlédnout i zástupci ústředí organizace.

Zanechte, prosím, komentář

XHTML: Můžete použít tyto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>