Středisko Zlatá Růže – Jindřichův Hradec

Obrok 2011, 4. 5. – 8. 5. 2011

Když se řekne Obrok, mnozí si představí skautský OpenAir festival kdesi v Čechách, plný zábavy a více méně stavěný na dobrovolné účasti.

Netuším, jak takové setkání mohlo probíhat v loňských letech, neboť jsem se jich neúčastnila, každopádně vám mohu říci (a snad ne jenom já), že letošní ročník se, navzdory všem předsudkům, rozhořčeným komentářům v Obrokfóru a prapodivnému zadání od Roverského odboru, povedl.

Obrok pro nás začal vlastně už samotnou cestou na místo. Čtyři hodiny a půl prosezené ve vlaku, devět lidí plus krosny namačkaní v kupé pro osm pasažérů a luxusní cesta autobusem, který zastavoval zhruba pět metrů od tábořiště (a kdo se nevezl, šlapal pěkný kus cesty do kopce), to všechno nás potkalo ve čtvrtek. Vypíchnout by se dalo: Mazdovo popletení servisáka s ženou ladných křivek a stavění stanů, přesto bych nechala čtvrtek čtvrtkem a přesunula se k pátku.

Náplní tohoto dne se staly Inspira (probíhající v dopoledním bloku) a Regiony (odpoledne). Nějakou neznámou silou se stalo, že na naší skvělou, bravurně připravenou a vcelku slušně vypadající Duhovou válku přišel tak leda vítr a tři skalní účastníci, kteří si bohužel nemohli zahrát, neboť nesplňovali minimální počet. Tak jako tak vás ale dopoledne mohl nakopnout elektrický proud, nebo soupeř, to když jste hráli obdobu Dřevárny. Odvážlivci, kteří patrně měli v krosně zabaleny náhradní krční páteř, se nechali obalit do bublinkové fólie a podstoupili alternativu zorbingu. Někteří si vybrousili svůj rytmický cit, jiní prošlapávali balonky, a pak je skladovali ve stanu.

Odpoledne (v harmonogramu „po-o“, v našem případě tak nějak „bez po-o“) jsme vyrazili na Regiony. Pokud znáte Intercampy, jedná se o obdobu Hike, nebo v čistě českém překladu „Poznání okolí“. Autobus nás tedy vysadil u jeskyně Balcarka a se skupinkou nejdeckých roverů (které jsme si velice oblíbili) vyrazili směrem ke Kateřinské jeskyni. Polem-nepolem, lesem-nelesem, cestou-necestou, zkrátka navzdory plánu stepujeme o dvě hodiny dříve před pokladnou jeskyně, kde se někteří nechali zlákat speleologickým zážitkem a šli na prohlídku.

Později se, coby „velká grupa“, čítající takových sedmdesát hlav, odebíráme zpět na tábořiště (a ono se sice říká, že Moravský kras leží v údolí, ale nejsem si tím tak jistá, když celou hodinku šplháte do kopce).

Na večer zahráli skupiny Magnetikum a Look Out, pár nadšenců pak vyrazilo na Fórum o NRP (Nový roverský program).

Brodíte se ve vrstvě klacků, větví a spadaného listí, klíšťata mají svátek a pracovní rukavice dosluhují. I tak bych mohla popsat páteční Pomoc, kdy jsme dopoledne s dalšími rovery a rangers vyklízeli koryto potoka a v odpoledních hodinách pomohli s budováním místní fary, která bude sloužit coby klubovna a zázemí pro skauty a dětské organizace. Tenhle den měl smysl, a není to jen tím, že jsme k večeři opékali buřty a popíjeli náhražku Coca-coly.

Pro neúnavné byla připravena noční hra ve stylu „Rychlých Šípů“, prošpikována luštěním a šifrováním, orientací ve městě a dalšími zážitky (pro silnou emoční připomínku si nalaďte na youtube Obrok TV, kde se nachází i sestřih toho nejlepšího z celého dne).

Sobotu bych mohla popsat jako ryze odpočinkový den, co se rána týče. Jedna polovina skupiny odešla na první blok VaPer (Variabiliní Program), druhá dospávala a užila si vydatnou snídani. Co nás ale přesto čekalo na přednáškách a hrách: Frisbee, výroba placek, workshop žurnalistiky nebo fotografování, objevování mezinárodního skautingu, hraní deskových her a další.

Blížilo se odpoledne, tedy čas na Velkou hru (jak to stojí v harmonogramu). Strategická simulační akce, kde jde hlavně o přežití vesnice. Opět ve skupině s nejdeckými rozehráváme naší velkolepou snahu zůstat naživu, běháme z místa na místo, zprvu nechápeme pravidla a divíme se všemu a všem. Jak ale postupujete dál, přicházíte tahání kamenů nebo obíhaní stromů na chuť, krabička sirek, kterou skládáte znovu a znovu, už není nepřítel, a ve finále zjistíte, že jste coby skupina obsadili nádherné druhé místo a užili si svou minutu slávy prostřednictvím pytlíku bonbonů a čokolády (a zejména na tu roveři velice rádi slyší).

Po oficiálním zakončení a společném fotografování v neděli odjíždíme domů. Chci se vyvarovat sentimentu, a proto nebudu zakončovat článek slovy: „Bylo to fajn,“ ale : „Tak na přes rok, přátelé!“

A na závěr pár odkazů, které by se někomu mohly líbit.

http://obrok11.cz – oficiální stránky ObRoku

http://picasaweb.google.com/114454560499348616130 – ObRok fotogalerie

http://www.youtube.com/obrok11 – ObRok TV

P.S.: Neodpustím si poděkování. Děkuji tedy CzechLionu, Čajovně, organizátorům, servisákům, roverům a rangers z celé české kotliny, a zejména pak Brambimu, Flo, Kaprálovi, Mazdovi, Otesovi, Vevimu, Sandrikovi a Ťapce za skvělých pět dní v Blansku.

Za RK Semper Paratus

Bronto

1 komentář na “Obrok 2011, 4. 5. – 8. 5. 2011”

  1. Flo
    14.Květen 2011 (Sobota) 10:50
    1

    Skvěle a výstižně sepsáno, Bronto!

Zanechte, prosím, komentář

XHTML: Můžete použít tyto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>