Středisko Zlatá Růže – Jindřichův Hradec

Obrokáři držiteli světového rekordu

Přiznám se, že když jsem byl požádán, abych napsal pár řádků a skvělé akci Obrok 2009, říkal jsem si, že to bude brnkačka. Jakmile jsem však usedl k počítači, zjistil jsem, že kdybych měl popsat podrobně každý den, tak by to vystačilo na knihu tloušťky Bible a Koránu dohromady…

Dříve než začnu, musím čtenáře varovat, že celé to bude psáno z pohledu jedničkáře, který se na Obrok vydal o den dříve, tedy v úterý. V úterý nás z Hradce vyjelo celkem 6 ( Eda, Hombré, Kapr, Veverčák, John a já) a v Praze, kde jsme mimo jiné prožili krásný večer, na nás čekal Matěj. Nebudu obrokzážitkůchtivého čtenáře zdržovat s příhodami z Prahy, za zmínku by totiž stálo jen to, jak Eda bujaře kynul z okénka vlaku celým Vršovicím a obchodní transakce s jehovistkou, která měla zájem o naše 24 hodinové jízdenky na MHD.

Úterek patřil minulosti a my s očekáváním hleděli na doslova napěchované nástupiště č.7 (většina cestujících byli skauti). Tou dobou se k nám už připojily také holky ve složení Jufka, Kačka, Káťa, Flo, Veve, Eli, Kami a ani Ani nemůžu vynechat. Příjezd vlaku mě velmi pobavil, jelikož ČD vzaly „posílení spojů“ opravdu vážně. Za lokomotivou bylo napojeno deset vagonů, takže si kupodivu všichni mohli sednout – trošku nezvyk.

Asi kolem šesté jsme dorazili na místo – do Jaroměře. Hned po zastavení vlaku se davy skautů vyhrnuly na perón a mávajíc vlajkami jak při nějaké demonstraci se vydali směr Josefov. Po registraci u infostanu, který byl nahoře přímo u zdí pevnosti, jsme začali scházet dolů k vlastnímu tábořišti po primitivních schodech vydlabaných ve svahu. Tehdy jsme ještě nevěděli, jak je budeme ke konci Obroku nenávidět a jaký dopad budou mít na naši psychickou (i fyzickou) pohodu. Heslem letošního Obroku bylo: „Rovering je cesta…“ a nějaký vtipálek z toho udělal: „Rovering jsou schody“- to jen jako důkaz toho, že byly opravdu skoro nekonečné:D

Ten, kdo se Obroku účastnil anebo o něm četl, asi ví, že se dělí na jednotlivé „bloky“. Jedním z nich je služba, to se skauti využijí na některé prospěšné práce. Já jsem si svou službu odbyl na hřbitově, moc se mi tam líbilo, celé odpoledne jsem chodil mezi hroby a randapem likvidoval zeleň na cestičkách…ticho…klid…idylka. Například John takové štěstí neměl, v půl sedmé byl naložen do autobusu a odvezen do 50 km vzdálených turnovských lesů, kde tahal klády.

Další blok je VAPRO, probíhá po celý den, je to spousta přednášek o spoustě věcí od divadla až po jaderné elektrárny. Přednáší tam opravdu exkluzivní hosté, například letos jsem zahlédl senátora Štětinu atd.

Nesmím opomenout blok s názvem Inspiro. Aktivity na Inspiru připravují přímo účastníci. Každá skupinka si připraví nějakou aktivitu a postupem času předvádí aktivitu ostatním a procházejí po aktivitách jiných skupin – inspirují se.

Letošní Obrok byl prosycen ještě také různými dalšími možnostmi, jak něco zažít. Z vlastní zkušenosti mohu pochválit hru v kasematech – skupinky 3-6 lidí bloudí rozsáhlým systémem chodeb pod pevností Josefov a hledají indicie. Další věc, kterou mohu doporučit, byla velká hra po městě, účastnilo se jí asi 1200 lidí. Hra byla udělaná jako souboj italských měst o moc. Benátky, Milano, Janov a Florencie – každé čítajíc zhruba tři sta občanů se utkalo o císařovu přízeň a o prestiž za to, kdo první postaví akvadukt. Souboje vypadaly tak, že se jednotliví hráči řezali stočenými ručníky. Vyhrál Janov.

Pro milovníky večerního posezení s přáteli samozřejmě nechyběly čajovny, kavárna a krčma. Další třešničkou byly koncerty hudebních skupin, které jsme hojně navštěvovali. A nakonec, zlatý hřeb toho všeho – překonání světového rekordu v tanci zvaném Algorythm march. Až do letošního Obroku drželi rekord filipínští vězni, kterých tančilo neuvěřitelných 970. Nás tančilo 1089 – tisíc osmdesát devět!! NeuvěřitelnéJ

Myslím, že jsem zmínil vše podstatné… pokud ne, omlouvám se za to. Vše nakonec skončilo naším odjezdem dne třetího května do svých domovů. Jsem si však jist, že v každém z nás zůstal kousek Obroku 09, ať už to byl rekord, nějaká aktivita anebo schody.

Za účastníky Mazda.

Zanechte, prosím, komentář

XHTML: Můžete použít tyto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>